Sport i rekreacja

Blog dla aktywnych, chcących się ruszać i zdrowo spędzać czas w mieście i poza nim. Poznaj porady o odżywianiu się i ćwiczeniach oraz odzieży sportowej


Styczeń 08, 2018

Osoby niepełnosprawne dbają o formę

Moda na zdrowy styl życia rozkwitła kilka lat temu i nic nie zapowiada, by miała zniknąć. Coraz więcej osób zaczyna zwracać większą uwagę na to, co jedzą i dbać o to, by na ich talerzu znajdowały się zdrowe i pełnowartościowe posiłki odpowiadające indywidualnemu zapotrzebowaniu kalorycznemu. Coraz chętniej też włączamy do swojego życia aktywność fizyczną, zaprzyjaźniając się z którymś rodzajem ćwiczeń bądź zamieniając samochód na rower, a windę na schody.

Chociaż dla wielu z nas taka zmiana stylu życia wymaga, przynajmniej na początku, dużo samozaparcia i motywacji oraz uwierzenia we własne możliwości, to jednak warto brać przykład z osób niepełnosprawnych, które pomimo fizycznych ograniczeń, ciężko pracują nad swoim ciałem.

Gdzie i jak trenują osoby niepełnosprawne?

Nie ma wątpliwości co do tego, że możliwości treningu osób niepełnosprawnych są ograniczone w porównaniu z ćwiczeniami, po które mogą sięgać pozostali. Nie oznacza to jednak, że wybór jest żaden. Najważniejsze w treningu osób niepełnosprawnych są tak naprawdę chęci i wiara we własne możliwości – czyli to, czego często brakuje każdemu z nas.

sport

Co mogą ćwiczyć osoby niepełnosprawne? Pewnie wielu z nas widziało rozgrywki koszykówki na wózkach inwalidzkich. Gry zespołowe są jak najbardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych, ale jakie możliwości ma osoba, która woli trenować w pojedynkę i zależy jej na poprawie kondycji, schudnięciu czy rozbudowie masy mięśniowej? Przede wszystkim bez problemu można wybrać trening na siłowni. Nie jest prawdą, że na siłownie przychodzą tylko wysportowane osoby o muskularnej sylwetce i w pełni sprawnym ciele. Każdy kiedyś zaczynał i każdy ma jakieś ograniczenia we własnym ciele, natomiast siłownia jest miejscem, w którym pracuje się nad sobą i swoim ciałem, a nie tylko chwali się już osiągniętymi efektami.

Co na siłowni może robić osoba niepełnosprawna? Wiele zależy od stopnia niepełnosprawności. Rower treningowy to na pewno dobry sprzęt do tego, by się trochę poruszać, spalić kalorie i odchudzić sylwetkę, ale jest oczywiste, że nie będzie mogła z niego skorzystać osoba o bezwładnych nogach. Wiele osób niepełnosprawnych, w tym również te, które poruszają się na wózku, korzysta z ergometru wioślarskiego. Chyba najlepszym sprzętem dla osób niepełnosprawnych, zwłaszcza tych, które mają sprawną tylko górną połowę ciała, jest atlas. Dobre są też hantle, sztangi i inne podobne sprzęty umożliwiające ćwiczenie górnej części ciała.

sport niepełnosprawny

Czy dla niepełnosprawnych są specjalne siłownie?

Zwłaszcza w większych miastach znaleźć można siłownie dostosowane do osób niepełnosprawnych, ale nie oznacza to, że niepełnosprawni nie mogą korzystać ze zwykłych siłowni. W większości miejsc bez problemu znajdzie się tyle miejsca, by manewrować wózkiem pomiędzy sprzętami, zawsze też można poprosić o pomoc obsługę siłowni. Grunt to dostać się do samej siłowni – musi więc ona znajdować się albo na parterze albo musi być wyposażona w podjazd, podnośnik dla niepełnosprawnych, windę czy inne rozwiązanie, które nie uczyni jej zamkniętą na osoby o ograniczonej sprawności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *