Sport i rekreacja

Blog dla aktywnych, chcących się ruszać i zdrowo spędzać czas w mieście i poza nim. Poznaj porady o odżywianiu się i ćwiczeniach oraz odzieży sportowej


Grudzień 03, 2019

Idealna nawierzchnia na boisko sportowe – czyli jaka?

Każde boisko sportowe musi spełniać pewne normy.  Bez względu na to czy jest to boisko do gry w siatkówkę czy piłkę nożną. W ramach tychże norm jest informacja na temat nawierzchni sportowej. A konkretniej do jakiego boiska jaka powinna być montowana. Jest to kwestia nie tylko prawna ale przede wszystkim dotycząca wygody użytkowania i bezpieczeństwa.

Kiedy przyda się miękka nawierzchnia

W wielu obiektach sportowych można spotkać miękką nawierzchnię sportową. Najczęściej wykonaną z poliuretanu i montowana za pomocą modułowych płyt. Tego rodzaju nawierzchnie są przede wszystkim bardzo szybkie w montażu i nadają się na większość boisk sportowych. Przeważnie montowane są na placach zabaw, by wyeliminować ryzyko kontuzji podczas ewentualnego upadku. Miękkie nawierzchnie typu Courty (przykład nawierzchni dostępna na stronie http://courty.pl) montuje się także na boiskach sportowych typu Orlik. Tam głównie montowane są boiska wielofunkcyjne gdzie nawierzchnie te sprawdzają się idealnie. Nawierzchnie montowane są na kortach tenisowych i na boiskach wielofunkcyjnych.

Nawierzchnia utwardzona

Coraz rzadziej stosowane są nawierzchnie utwardzone czyli wykonywane z betonu czy asfaltu. Pomału odchodzi się o takich rozwiązań, a stosuje przeważnie na boiskach do gry koszykówkę czy piłkę nożną. Chociaż w tym drugim przypadku montowana jest zazwyczaj murawa ze sztucznej bądź prawdziwej trawy. Nawierzchnia utwardzona, by mogła w pełni spełnić swoją rolę powinna być ułożona równo, bez żadnych wybojów i wystających krawędzi.

Podsumowanie

Można powiedzieć, że dobra jest każda nawierzchnia pod warunkiem, że jest odpowiednio dobrana do boiska sportowego i spełnia swoje funkcje. Czyli jest prosta bez wystających krawędzi, jest równa, miękka i amortyzująca ewentualne upadki i potknięcia. Nawierzchnia sportowa musi posiadać także atesty i certyfikaty, dzięki czemu każdy użytkownik będzie miał pewność, że użytkowanie tej powierzchni będzie dla niego w pełni bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *