Sport i rekreacja

Blog dla aktywnych, chcących się ruszać i zdrowo spędzać czas w mieście i poza nim. Poznaj porady o odżywianiu się i ćwiczeniach oraz odzieży sportowej


Styczeń 27, 2017

Jak przygotować się do regularnych i intensywnych ćwiczeń?

Masz nowe postanowienie noworoczne, aby od tego roku zacząć intensywnie ćwiczyć?  A może po prostu coś cię tchnęło w tym kierunku i chcesz w ten sposób zadbać o siebie? Bez względu na to jakie są twoje motywacje i jakiego rodzaju sporty chcesz uprawiać, trzeba pamiętać o tym, że zanim rzucimy się na głęboką wodę musimy się do tego dobrze przygotować. Głównym powodem jest uniknięcie kontuzji, przeciążenia mięśni, zniechęcenia do sportu.

rozgrzewka przed treningiemNajpierw rozgrzewka i przygotowanie

Każdy trening trzeba poprzedzić solidną rozgrzewką. Mięśnie i organizm muszą się stopniowo przyzwyczaić do wysiłku i proces ten powinien przebiegać spokojnie. Rozgrzewka może być mało intensywna na początku, z czasem możemy lekko przyspieszać, aby organizm był w pełni przygotowany na właściwy trening. Dobra rozgrzewka powinna trwać około pół godziny. Będzie się różniła długością w zależności od rodzaju uprawianych sportów. Przykładowo rozgrzewka tenisisty stołowego, będzie krótsza, niż sprintera, który podczas rozgrzewki musi zwrócić uwagę na niemal wszystkie partie mięśniowe i stawy. Rozgrzewka ma na celu:

  • rozgrzać organizm i przyspieszyć krążenie, w celu zminimalizowania ryzyka kontuzji,
  • naciągnąć mięśnie i włókna w celu zminimalizowania ryzyka naciągnięć i naderwań,
  • pobudzić układ krwionośny do cięższej pracy,
  • rozgrzać i rozruszać stawy, które będą ciężej pracowały podczas treningu.

Posiłek z odpowiednią ilością węglowodanówrozciąganie mięśni

Trening nie może odbywać się z pustym żołądkiem. W naszym organizmie zasiejemy bowiem spustoszenie. Aby dobrze przygotować się do wysiłku dobrze jest skonsumować coś z dużą ilością węglowodanów, które będą spalane i będą dostarczały energii. Co ważne, trzeba wybierać posiłki lekkostrawne, aby organizm mógł szybko uzyskać energię bez obciążenia, jakie możemy spotkać jedząc ciężkie potrawy w sensie trawiennym. Co się nada? Polecane są szczególnie dania z ryżu, makaronu, kaszy jaglanej i innego rodzaju kasz. Mikroelementy uzupełnią nam warzywa, takie jak marchewki, buraki, ziemniaki, pietruszka. Sporo cukrów dostarczą także owoce, dlatego dobrze jest zjeść jabłko czy banana. Jeżeli trening trwa więcej niż godzinę, trzeba uzupełniać składniki odżywcze i jeść coś w przerwach w treningu. Oczywiście muszą to być lekkostrawne produkty z dużą ilością węglowodanów. Można pokusić się o ciasteczka zbożowe, batoniki, słodycze, które dodają sporej dawki energii. Bardzo ważne jest także systematyczne uzupełnianie płynów.

Zasięgnij porady specjalisty w dziedzinie treningu i żywienia

Jeżeli wolisz, aby twoim treningiem zajęli się socjaliści, zarówno od samych ćwiczeń jak i żywienia, warto udać się do klubów, w których pracują dietetycy i trenerzy personalni. Bardziej zaawansowane treningi wymagają bowiem opieki specjalistycznej trenerów. Dieta także powinna być odpowiednio zbilansowana i dopasowana do rodzaju ćwiczeń jakie będą wykonywane, a także aktualnych obciążeń treningowych. Trenerzy w siłowni posiadają niezbędne kwalifikacje, a to oznacza, że musieli zostać przygotowanie do wykonywania tego zawodu. Nie wahaj się prosić o pomoc osoby, które doskonale wiedzą jak należy postępować ze swoim organizmem.